Optimist gr.A

Klasa Optymist gr.A

Klasa Optymist (ang. Optimist) – Monotypowa klasa jachtów jednoosobowych zaprojektowana w roku 1947 przez Clark’a Mills’a. Przeznaczona jest do szkolenia dzieci w wieku od 7 do 15 lat i jest to najprostsza droga do pokazania dzieciom żeglarstwa.

Jest to łódka regatowa (nie należy do najwygodniejszych). Jej kokpit zajmuje połowę jachtu. Jest to najmniejsza klasa Międzynarodowa i jednocześnie bardzo popularna, na całym świecie pływa na nich ponad 150.000 dzieci, w ponad 100 krajach! Łatwa w budowie, transporcie i obsłudze.

Trener klasy Optymist gr. A

Wacław Szukiel

e-mail: waclawszukiel@gmail.com
telefon: 501 452 397
Woda była moim żywiołem od najmłodszych lat. Zamiłowanie do sportów wodnych dojrzewało wraz ze mną w kolejnych klasach mrągowskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Żeglarstwie. Wtedy też przyszły pierwsze sukcesy sportowe, m.in. medale Mistrzostw Polski oraz brązowy medal Mistrzostw Świata Juniorów w klasie OK Dinghy.
Pierwsze lata studiów przyniosły wiele nowego w moim żeglarskim życiu: zmieniłem klub, trenera i klasę łodzi. Rozpocząłem ściganie w olimpijskiej klasie Finn, w której osiągnąłem największe sukcesy. Pięciokrotnie zdobywałem mistrzostwo Polski, wielokrotnie stawałem na podium w zawodach Pucharu Świata, by ostatecznie w 2007 r. wywalczyć dla Polski kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie w 2008 r.